Електрическите скутери
Електрическият скутер -
Най-доброто превозно средство за града
Предвид постоянно покачващите се цени на горивата, натоварения трафик и проблемното паркиране в големите градове, се увеличава интересът към алтернативните превозни средства. Едно от тях е електрическият скутер, който предлага решение на всеки един от гореспоменатите проблеми.
Сред най-важните предимства на скутерите попадат:
- Нисък разход (60ст./ 100км.)
- Без необходимост от поддръжка
- Почти никакви консумативи
- Без отделяне на вредни емисии
- Напълно безшумен
- Без миризма на изгорели газове
- Екологичен
- Бързо ускорение
- Удобен за предвижване в града
- Без задръствания
- Лесно паркиране
ТЕХНОЛОГИЯ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ СКУТЕРИ
Предимства на електрическите скутери
Електрически vs. бензинов скутер
Какво трябва да знаем при избора на електрически скутер
Експлоатация и поддръжка на акумулаторите на електрически мотопед
Законови разпоредби и регистрация в КАТ
Ролята на електрическите скутери в ежедневието на хората
ТЕХНОЛОГИЯ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИТЕ СКУТЕРИ
Електродвигател:
Всички модели електрически мотопеди, предлагани от нашата фирма, се задвижват от постояннотоков безколекторен електродвигател. Двигателят разполага с мощност от 3 kW, като по този начин се гарантира бързо ускорение и безпроблемно преминаване през различни терени. Този тип безколекторни електромотори се характеризират с високо КПД (около 86%), което спомага за икономичността на скутера. Разположението на 13-инчовия двигател е в задната джанта, което изключва необходимостта от други компоненти по задвижването като например ремък, скоростна кутия, верига и т.н. Едно от свойствата на електродвигателите е, че гарантират постоянен въртящ момент в целия диапазон на обороти. Благодарение на този тип конструкция и характеристиките на електродвигателите, се намалява броя на частите, които се износват и подлежат на поддръжка.
Контролер:
Електродвигателят се управлява от дигитален микропроцесорен контролер, който е проектиран специално за нуждите на електрическия скутер. Освен за управлението, контролерът се грижи за сигурността на двигателя и останалите компоненти. Той предпазва двигателя и батериите от нисък/ висок волтаж, прегряване, високи натоварвания, блокиране и други неблагоприятни фактори, които биха оказали влияние върху тяхната работа. Високата му ефективност - КПД (>=83%) допринася за икономичността на електрическия мотопед. Благодарение на неговата работа се постига по-добър комфорт при возене, ниско ниво на шум и вибрации от двигателя.
Батерии:
Всички модели електрически скутери, предлагани от нашата фирма, използват силиконови (силициеви) тягови акумулатори. Това е сравнително нова технология, при която електролитът е сгъстен под формата на гел, чрез добавяне на силициев двуокис (SiO2) към течния разтвор на акумулаторна сярна киселина (от тук идва и наименованието „силиконови“ или „силициеви“ батерии). Технологията дава възможност за получаване на много висок коефициент на мощност. Капацитетът им е с 1,75 пъти повече от на обикновените оловно-киселинни батерии в съотношение с теглото и могат да бъдат презареждани за по-кратко време. Друго важно предимство на геловите акумулатори е, че могат да работят в много голям температурен диапазон от -50°C до +70°C и да бъдат поставяни в различни положения. Животът им е около 400 цикъла на заряд/ разряд (повече за животът на акумулаторите можете да прочетете тук. При електрическите мотопеди, от серия MLY-A, използваме 4 броя силиконови акумулатори 12 V 40 Ah, които са свързани помежду си последователно, за да доставят необходимите 48 волта на двигателя. При електрическите скутери със сваляеми акумулатори от серията MSG-E, MSG-B се използват 8 бр. акумулатори 12 V 20 Ah. Във всяка пластмасова кутия са свързани последователно 4 бр. 12 V 20 Ah, а двете кутии се свързват успоредно помежду си, като по този начин се постигат 48 V 40 Ah.
Предимства на електрическите скутери
1. Ниво на шум: Едно от най-важните предимства на електрическия скутер е ниското ниво на шум. В сравнение с бензиновия скутер при него отсъства дразнещото бръмчене от двигателя, няма никакви вибрации, а се чува съвсем слабо въртенето на електрическия двигател. Все пак това е и малък недостатък, защото останалите участници в движението може да не чуят преминаващия покрай тях скутер и да предприемат рискована маневра.
2. Екологичност: Екологично чист, без никакви вредни емисии, ако се вземе предвид, че не изгаря бензин и следователно не отделя CO2. Друг е въпросът по какъв начин се добива електроенергията, която използва и какво количество вредни емисии се е отделило при получаването й. При електрическия скутер липсва и неприятната миризма на изгорели газове и масло и точно по тази причина намира добро приложение в затворени пространства като халета, гаражи и др. В някои държави се стимулира закупуването на електрически скутери с цел намаляване на вредните емисии в околната среда. За сравнение един бензинов скутер отделя около 80гр. CO2/км., докато при електрическия скутер са 16гр. CO2/км. при условие, че батериите са заредени от българската електропреносна мрежа. Това означава, че отделяното количество CO2 в атмосферата може да се намали с около 320 кг. при изминати 5000 км годишно.
3. Ускорение: Електрическият скутер ускорява много по-бързо от един 50 кубиков бензинов скутер. Това се дължи на факта, че постояннотоковите двигатели имат голям въртящ момент при ниски скорости и следователно още при старта на ниски обороти ще може да се ускори с най-големия въртящ момент, докато при бензиновите скутери, за да се ускори трябва да се подаде пълна газ и ускорението ще е постепенно. Това предимство на електрическия скутер е много полезно при изкачване на стръмни наклони, при потегляне от светофар и др.
4. Поддръжка: Евтина и не толкова трудна поддръжка, по-малко износващи се части сравнение с бензиновия скутер. Тъй като при електрическия скутер отсъстват ДВГ, скоростна кутия, изпускателна система, не се налага толкова честа поддръжка, смяна на консумативи и резервни части. При правилно използване може да се кара години наред без да се налага техническо обслужване.
5. Разход: Друго много важно предимство е ниският разход спрямо този на бензиновия скутер. В най-добрия случай разходът му е около 1,73 лв. 100 км., като в него е включена и амортизацията на батерията. С покачването на цената на бензина през следващите години ще се покачи и интересът към електрически задвижваните превозни средства, заради малката консумация на електроенергия и нейната ниска цена.
Електрически vs. бензинов скутер
Важен параметър при избора на МПС е средният му разход. Това е и основното предимство на електрическия скутер спрямо конкурентите му с ДВГ. Средният разход на гориво се изчислява в л/ 100 км при ДВГ и кВч/ 100 км. при електрическите задвижвания.
По спецификации средният разход на 50 кубиков бензинов скутер е 2,5-3л./ 100км. Средният разход на електроенергия на ел. мотопед е около 3,3 кВч / 100 км.(за едно пълно зареждане се консумира 2 кВч електроенергия и се изминава 60 км. пробег)
Към дата 11.02.2014 цената на бензин A-95H е 2,55 лв./литър.
Цена за дневна електроенергия за един киловатчас – 0,18392 лв. с ДДС.
Цена за нощна електроенергия за един киловатчас –0,10411 лв. с ДДС.
Следователно горивото за 100 км. пробег с бензинов скутер струва 6,38лв. – 7.65 лв. (среден разход 2,5-3 л/ 100 км.)
Същият пробег с електрически скутер ще струва 0,34 лв., ако приемем, ческутерът ще се зарежда през нощта и съответно 0,61 лв., ако се зарежда през деня.
Разбира се разходите не са само за гориво, но и за поддръжка и консумативи, които при бензиновите скутери са доста повече и се сменят доста често.
Консумативи при бензиновите скутери:
-
Запалителнa(и) свещ(и)
-
Въздушен филтър
-
Горивен филтър
-
Маслен филтър
-
Масло
-
Охладителна течност
-
Ремък / верига, ролки)
-
Акумулатор
-
Поддръжка
При бензиновите скутери интервалът за смяна на маслото е 1000 км., ако нямат маслен филтър и съответно 3000 км. за тези, които имат. Независимо от пробега, маслото задължително се сменя всеки сезон. Заедно с маслото се сменят и всички филтри. Ако скутерът е с двутактов ДВГ, се сипват по 20мл. (1:50) двутактово масло на всеки литър бензин. Освен разходите за консумативи, се налага и честа поддръжка (почистване на карбуратора, преглед на трансмисия, запалителна и и изпускателна уредба). Зазимените скутери често се нуждаят от преглед и поддръжка на пролет. Много вероятно е за 15 000 да се наложи и ремонт на съединителя. Към тези разходи трябва да се прибавят и разходите за труд.
Консумативи при електрическите скутери:
При електрическия скутер, заради самото му устройство и опростената конструкция, няма почти никакви консумативи, които да изискват честа смяна. Главните компоненти в електро скутерите са двигателят, контролерът и батериите., чиито живот е около 400 цикъла заряд- разряд или 3-4 години експлоатация. Ако акумулаторите се зареждат правилно и се поддържат през периода, в който скутера не се кара, с тях могат да се изминат около 15 000 км. или около 3-4 години.
* Разходите за консумативи при бензиновите скутери са приблизителни и могат да варират, в зависимост от технологията, производителя на скутерите, частите и техните цени.
** Като се има предвид, че цената на бензина е променлива и има тенденция към покачване е трудно да се определят разходите за 3-4 години. За пример цената към дата 30.07.2010 за бензин А-95Н е била 2,17 лв. за литър, а към днешна дата 11.02.2014 – 2,55лв. / литър.
*** Скутерите с ДВГ имат много на брой движещи се части по отделните системи, които се износват с течение на времето. Тяхната смяна или ремонт също са свързани с разходи за диагностика, нови части и труд. Срещат се скутери, при които се налага основен ремонт на двигателя след 15 000 км. експлоатация.
**** Компонентите, отговорни за функционирането на електро скутерите са точно 3 на брой – двигател, контролер и батерия. Това улеснява значително диагностиката и поддръжката на скутера. Двигателят е безчетков, което намалява процента на износващите се части в него. Контролерът е снабден със защити против прегряване, високо напрежение, късо съединение и др. като по този начин е защитен и също така се грижи за сигурността на батериите и двигателя.
Какво трябва да знаем при избора на електрически скутер:
1. Мощност на електродвигателя:
Мощността е един от най-важните фактори при избора на МПС и затова трябва да се обърне достатъчно внимание на това какъв електродвигател ще изберете. От нея се определят някои от най-важните характеристики на електрическите скутери: изкачване на наклони, ускорение, товароносимост, проходимост, разход на електроенергия, динамика и др.
Често задавани въпроси от страна на клиентите е дали ще могат да изкачват пътища с големи наклони, дали ще могат да возят още един човек, без да се налага той да слиза при най-малкия наклон и т.н.
В отговор на тези въпроси ние проведохме различни по вид тестове, за да установим кои двигатели ще удовлетворят нуждите на клиента. За целта използвахме скутери от един и същ модел с мощност 1500 W и 3000 W. Разбира се важна роля играе и теглото на водача. Нашите изпитания бяха проведени с двама водачи с тегло 80кг. и 120 кг.
Резултатите на електрическия скутер с мощност от 1500 W не бяха много задоволителни. При движение по равен път с тегло на водача – 80 кг., скутерът развива максималната скорост от 45 км/ ч., но ускорява много бавно. При изкачване на път с наклон около 10 % ускорението е почти 2 пъти по-слабо, съответно и максималната скорост пада. Двигателят започва да се затруднява и да загрява, което означава, че КПД-то му пада и голяма част от електроенергията се отделя във вид на топлина. При изкачването на същия наклон с друг водач, с тегло 120 кг., скутерът разви максимална скорост от 20 км/ ч, при доста бавно ускорение. На края на изпитанието с този модел, пробвахме и с двамата водачи с общо тегло 200 кг. като при равен път развихме скорост от около 20 км/ч, а при изкачване на наклон електродвигателят спря и се наложи един от двамата да слезе.
Опитите с другия електрически скутер с мощност на електродвигателя от 3000 W показаха съвсем други резултати. На равен път скутерът разви максимално допустимата скорост от 45 км/ ч., но с около 2 пъти по-бързо ускорение от другия. При движение на равен път с двама водачи с общо тегло от 200 кг. се достигна максимална скорост от 40 км/ ч., но за ускорението от 30 км/ ч. до 40 км/ ч. бе необходимо повече време. При изкачване на наклон този път нямаше проблеми и отново се достигна скорост от 40 км/ ч. и то с доста добро ускорение. За пример ще дадем изкачване на ул. Св. Наум в гр. София като за начална точка взимаме хотел Хемус, а за крайна Семинарията. Скутер с мощност 3000 W изкачва без проблеми този наклон и то със скорост от 40 км/ ч., докато другият с мощност 1500 W развива едва 25 км/ ч. (теглото на водача е 80 кг.). По-мощният нямаше проблеми да изкачи същия път с двама човека.
Друг въпрос, който възниква при тези два двигателя е, дали този с мощност от 3000 W няма да изразходва 2 пъти повече електроенергия от 1500 W ? Това не е така, защото при натоварване на електродвигателя КПД-то му спада, а този с мощност от 1500 W доста често се натоварва при движение по различни терени и съответно консумацията му се покачва значително. Това лесно може да се забележи след като докоснете двигателя след продължително каране и усетите, че значително е загрял.
Електродвигателят с мощност от 3000 W може да е дори по-икономичен при движение с определена скорост. Със сигурност при по стръмни терени има по-добро КПД от този с мощност от 1500 W. Разликата в максималния пробег с едно зареждане при двата електродвигателя е около 5 км.
Поради тези причини всички модели електрически скутери са с мощност на електродвигателя от 3000 W. В момента това е най-оптималният вариант за мощност, ускорение и разход. Разбира се всеки желаещ може да заповяда до офиса на фирмата и сам да се убеди в разликите между скутери с мощност 1500 W и 3000 W.
2. Мощност и тип на батерията:
При избора на електрически скутер трябва да се обърне внимание върху мощността и типа на батерията. Те определят не само максималния пробег на скутера, но и неговата цена. Всички скутери, предлагани от нас, са със силиконови батерии 48 V 40 Ah. Този тип батерии се използва при повечето електрически скутери и е оптималният вариант за мощност и тегло на батерията. Повече за батериите можете да прочетете в раздел „Технология‘ на нашия уеб сайт. С едно зареждане се изминават между 65 и 75 км., в зависимост от терена, скоростта, товара, състояние на батерията, температура и др. Животът на батерията е около 400 пълни цикъла на заряд и разряд (при 80% разреждане). При избора на електрически скутер трябва да обърнете внимание върху капацитета на батерията, от който зависи максималния пробег с едно зареждане.
Цената на електрическия скутер зависи много от вида и мощността на батерията. Един електрически скутер с капацитет на акумулаторите от 20 Ah ще е по-евтин, но ще има два пъти по-малък пробег. Силиконовите батерии се използват най-масово при производството на електрически скутери, но също така се предлагат и LiFePO4 батерии, които се характеризират с по-малко тегло и по-дълъг живот. Тяхната цена обаче е почти три пъти по-висока от на силиконовите батерии.
Едно от предимствата на електрическите мотопеди, предлагани от нас е възможността за лесно и удобно сваляне на акумулаторите и тяхното зареждане извън скутера. Тази технология позволява и смяната на разредени батерии със зареден комплект, като по този начин не се налага изчакване на зареждането им. Тази технология прави двата модела подходящи за куриерска дейност или доставки на храни и напитки, отдаване под наем и др.
Ние разполагаме и с електро скутери с LiFePO4 батерии, но поради някои техни недостатъци и високата им цена, не се продават официално в уеб сайта ни.
3. Сигурност и комфорт:
Нашите електрически скутери притежават стойности като сигурност и комфорт в комбинация с иновативен дизайн и висока ефективност. Тъй като всеки човек има различен вкус и предпочитания, ние предлагаме няколко модела електрически мотопеди, които се различават по размери и дизайн. Най-големият ни скутер MLY-A е конструиран с размерите на 125 куб. скутер, което го прави удобен и комфортен. При него краката могат да се изпънат напред, което е неоспоримо удобство за всеки моторист. Удобните широки седалки позволяват приятно пътуване часове наред. Всички модели са подходящи за двама пътници като максималното техническо допустимо тегло е 200 кг.
За комфорта при возене са от важно значение размерът на гумите и окачването. Всички наши скутери са с размер на гумите 130/ 60/ 13, което прави скутера по-стабилен и по-проходим. Големите гуми са от предимсвто за всеки начинаещ водач на скутер. Надеждността на нашите електрически скутери се гарантира от предна и задна хидравлична дискова спирачка с дву-бутален спирачен апарат.
При моделите със сваляеми батерии, центърът на тежестта е разположен най-ниско, което води до по-добра стабилност на скутера в завой и подобрява неговата управляемост.
Експлоатация и поддръжка на акумулаторите на електрически мотопед:
При повечето електрически превозни средства се използват тягови акумулатори като източник на електроенергия за тяхното задвижване. Тяхното предназначение е за постоянно подаване на ток за дълъг период от време (от тук идва и наименованието им „тягови“). За да гарантират по-голям капацитет, тяговите батерии се произвеждат с по-дебели пластини, за разлика от стартерните акумулатори, което позволява повече цикли на заряд/ разряд.
Всички електрически мотопеди, предлагани от нас, използват оловни гелови акумулатори. При този тип батерии електролитът е сгъстен под формата на гел, чрез добавяне на силициев двуокис (SiO2) към течния разтвор на акумулаторна сярна киселина (от тук идва и наименованието „силиконови“ или „силициеви“ батерии). Технологията дава възможност за получаване на много висок коефициент на мощност. Използването им във вертикално положение не е задължително. Напоследък този тип акумулатори намира широко разпространение при електрическите превозни средства.
Поради опростената конструкция на електрическите мотопеди, поддръжката им е минимална и се свежда основно до правилната експлоатация на акумулаторните батерии. Най-честите въпроси, които получаваме от наши клиенти, са относно живота на батерията и кой е правилния начин за нейната експлоатация.
При голяма част от клиентите беше останала грешната представа, че акумулаторите на електрическите скутери трябва да бъдат разреждани до край и чак тогава да се презареждат. Този метод се използваше при старите мобилни телефони, които бяха с никел-метал-хидридни батерии. При тях е изразен така наречения ефект на „паметта“ и затова е желателно да се разреждат/ зареждат до край. Този метод не трябва да се използва при батериите на електрическите мотопеди, защото ще окаже влияние върху техния живот.
За да обясним най-добре как трябва да се експлоатират акумулаторите на електрическите скутери ще използваме долната графика. Тя показва броя на циклите заряд/ разряд спрямо степента на разреждане (DoD = Depth of Discharge).
От графиката се вижда, че ако използвате 80% от капацитета на батерията, то нейният живот ще е около 400 цикъла заряд/ разряд. Ако обаче я разреждате на 60%, то броят на циклите ще нарасне до 650. От това следва, че е желателно да зареждате Вашия електрически мотопед след всяко каране. По този начин ще гарантирате по-дълъг живот на Вашите батерии.
Пример: Ако след изминати 20 км. за деня презареждате батериите на Вашия електрически скутер, то по този начин се прави по-малък разряд на акумулатора. Съответно и броят на циклите няма да е 400, а над 1000 (ако вземем показанията от графиката).
При правилна експлоатация животът на една батерия трябва да е около 3-4 години. Ако вземем 35 км. за среден пробег на един електрически скутер, то 400 х 35 = 14 000 км. При нормално използване на мотопеда, пробегът за един сезон е около 3500 км.
Друг важен параметър на електрическите мотопеди е консумацията им на електроенергия. Едно пълно зареждане на батерията, когато е била напълно разредена, консумира около 2-2,5 кВтч. По нощната тарифа това ще струва около 40 стотинки.
Много важна част от поддръжката на батериите е тяхното съхранение през периода, в който не се употребява мотопеда. Желателно е, ако в продължение на месец не са били използвани акумулаторите, да се направи един кратък цикъл на разряд/ заряд. Батериите трябва да се съхраняват при температури над 10 градуса.
Цената на цял комплект акумулатори за моделите от серията MSG е 650 лв. с ДДС, а за модел MLY-A 750 лв. с ДДС. Ние предлагаме също така вариант да се закупи скутер без акумулатори или да се монтират батерии на друг производител. Предлагаме няколко вида акумулатори за електрически скутери, които се характеризират с по-дълъг живот, по-голям брой цикли и повече мощност.
Като заключение на темата можем да обобщим, че е желателно електрическите мотопеди да се зареждат след всяко каране, с цел да се увеличи техния живот. Много е важно и да не се оставят разредени за дълъг период от време. При правилна експлоатация те могат да се използват в продължение на 3-4 години.
Като всеки един продукт и електрическите скутери имат своите предимства и недостатъци. В предишните статии направихме подробен анализ на всяко едно качество на електроскутерите. В тази статия ще обърнем специално внимание на два недостатъка на електрическите скутери – пробега и зареждането на акумулаторите, разглеждайки едно конструктивно решение за тези два проблема.
Повечето модели електрически скутери могат да бъдат зареждани единствено когато са в близост до източник на електроенергия, което се оказва сериозен проблем за хората, които не могат да осигурят лесен достъп до контакт за зареждане. Поради габаритите на електроскутера, зареждането му се оказва проблем за хора, които не притежават гаражно/ дворно място или живеят на висок етаж в жилищни блокове. Предвид този неудобен недостатък на електроскутерите,ние предлагаме на своите клиенти едно конструктивно решение на този проблем. Конструкцията на рамката при моделите MSG-E и MSG-B позволява разполагането на акумулаторите под седалката и под краката на водача. Самите батерии са монтирани в пластмасови кутии, снабдени с дръжки, така че да могат да бъдат лесно и бързо извадени.
По този начин те могат да бъдат зареждани в домашни условия, извън скутера. Необходимо е само да се свържат помежду си чрез специален кабел, който се свързва към зарядното устройство. По този начин се решава проблема със зареждането, а същевременно акумулаторите могат да бъдат извадени от скутера, с цел да се предпазят от кражба.
Основният проблем на електрическите скутери е ограниченият им пробег. В зависимост от определени фактори, той може да варира между 55 и 70 км. с едно зареждане. Тъй като електрическият скутер е предвиден за градски условия, този пробег е достатъчен за повечето хора. За тези, които искат да изминават повече, без да се налага да чакат зареждането на акумулаторите, са подходящи моделите MSG-E и MSG-B, които са със сменяеми батерии. При наличие на втори комплект акумулатори, изтощените могат да бъдат заменени със заредени за отрицателно време.Тази технология прави двата модела подходящи за куриерска дейност или доставки на храни и напитки, отдаване под наем и др.
Законови разпоредби и регистрация в КАТ
Електрическият скутер е превозно средство снабдено с електрически двигател и конструктивна максимална скорост - 45 км./ч, а в случаите на по-мощен електродвигател може да развива и по-високи скорости. Той притежава безспорно всички характеристики на мотопед, включително и посочената в ЗДвП максимална скорост до 50 км./ч. Като пътно превозно средство, участващо в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, той подлежи на задължителна регистрация:
Чл.140, ал.1 от ЗДвП : По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани.
В ЗДвП не е налице легална дефиниция на понятието „превозно средство, снабдено с електродвигател”, поради което е необходимо тълкуване на закона с цел преценка необходимостта от регистрация на електрическия скутер.
Съгласно параграф 6, т.11 и т.14 от ЗДвП : "Моторно превозно средство" е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства, а "Мотопед" е дву- или триколесно пътно превозно средство, което има двигател с работен обем до 50 куб. см и чиято максимална конструктивна скорост не надвишава 50 км/ч.
От изложеното може да се направи извод, че електрическият скутер е моторно превозно средство и като такова подлежи на регистрация. За нуждите на типовото одобряване пътните превозни средства се делят на различни категории:
Чл.149, ал.1 т.1 от ЗДвП : категория „L1” - моторните превозни средства с две колела, двигател с работен обем не по-голям от 50 куб. см - в случай на задвижване с двигател с вътрешно горене и конструктивна максимална скорост не по-голяма от 50 км/ч независимо от вида на задвижването;
…..категория „L1е” - мотопеди - моторните превозни средства с две колела и конструктивна максимална скорост не по-голяма от 45 км/ч, двигател с вътрешно горене с работен обем не по-голям от 50 куб. см или с 4 kW максимална постоянна номинална мощност в случай на електродвигател;
От последната дефиниция следва, че електрическият скутер попада в категория „L1e”, ако конструктивната му максимална скорост по спецификации не надвишава 45км./ч. и мощността му не е по-голяма от 4kW. Ако скутерът развива по-висока скорост от допустимата за категорията следва да бъде считан за мотоциклет.
…..категория „L3e” - мотоциклети - моторните превозни средства с две колела без кош, двигател с вътрешно горене с работен обем над 50 куб. см и/или конструктивна максимална скорост, по-голяма от 45 км/ч;
Съгласно ЗДвП, електрическият скутер трябва да се управлява от правоспособен водач. Самата разпоредба сочи :
Чл. 150 от ЗДвП: Всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата отворени за обществено ползване трябва да се управлява от правоспособен водач.
Чл. 151 от ЗДвП: Моторно превозно средство може да се управлява от лице което притежава свидетелство за управление, валидно за категорията на управляваното превозно средство;
Електрическият скутер може да се управлява от водач притежаващ категория „М” или друга по-висока от тази категория.
Освен в КАТ, електрическият скутер трябва да се регистрира и в общината, тъй като с пътен данък се облагат превозните средства, регистрирани или подлежащи на регистриране за движение по пътната мрежа в Република България. За него също е задължителна и застраховка „ Гражданска отговорност”. Винетни такси не се заплащат, тъй като единствено мотопедите и мотоциклетите са освободени от плащане на винетки.
Съгласно закона за местните данъци и такси:
Чл. 55. т.3: За мотопеди се заплаща данък 10 лв.
Ролята на електрическите скутери в ежедневието на хората
В много от развитите държави хората отдавна използват за транспорт в града алтернативи на автомобила, заради високите цени на горивата, задръстванията и проблемите с паркирането. Напоследък и в България се забелязва покачване на интереса към колелата и скутерите. Обикновено клиентите ги интересува на първо място разхода на гориво, цената на продукта и допълнителните разходи като консумативи, такси и данъци. По пътищата се забелязват доста бензинови скутери, които се карат главно от юноши заради възможността да се изкара свидетелство за управление на 16-годишна възраст. С тях те отиват на училище, излизат на разходки и обикалят града. Срещат се и възрастни хора, които ги използват, за да ходят до магазина - за тази цел скутерът е много удобен, защото се управлява лесно, в повечето има голям багажник и др. Скутерите намират голямо приложение както в големите градове, където с тях много лесно се избягват задръстванията и се паркира на почти всяко място, така и в малките градове, където разстоянията са малки и не е рентабилно да се използва автомобил за къси разстояния. Това е причината много хора да ги използват, за да стигнат евтино и бързо до работното си място. В много държави скутерите се използват и служителите на много фирми и държавни служби, от куриери, разносвачи на пици, охранители на паркове, плажове и т.н. Друго приложение скутерите намират по курортните комплекси или градовете с много забележителности, където се дават под наем за туристически обиколки.
В някои общини в Германия и Италия държавните служители са получили от различни организации и производители безплатни електрически скутери под лозунга „Електромобилност и екологично каране без CO2“. Целта на държавната инвестиция в подобен вид транспорт е да се намалят вредните емисии във въздуха и да се улесни трафикът в големите градове. В Германия е доста срещана практика повечето производители на електрически скутери да правят дарения на различни институции с цел това превозно средство да се тества и популяризира сред населението. Напоследък все повече хора са загрижени за климатичните промени, които са следствие от емисиите на парникови газове. Точно по тази причина най-големият замърсител в света Китай инвестира в развитието на екологични превозни средства с цел да се намали замърсяването на въздуха. Появяват се и различни организации, които приканват хората да са съпричастни към климатичните проблеми, като използват по-екологични машини, уреди и т.н. Нуждата от алтернативна енергия нараства и в момента вниманието се насочва основно върху електричеството.
Електрическият скутер има доста предимства спрямо бензиновия, а с развитието на технологиите недостатъците му намаляват, като след време той ще се превърне в безспорен лидер сред двуколесните превозни средства.
1. Колко е максималният пробег с едно зареждане?
A. Пробегът при електрическите скутери зависи от теглото на водача, скоростта, терена, състоянието на батерията, стила на каране, външната температура и др.
B. Нормалният пробег с едно зареждане е между 50- 60км., в зависимост от горепосочените фактори. При каране с икономична скорост от 25 км/ ч сме изминавали 80 км с едно зареждане.
2. Как стои въпросът с поддръжката на електрическите скутери?
Технологията при безколекторните електрически двигатели намаля до минимум необходимостта от поддръжка. При тях липсват, типичните за колекторните двигатели, четки които се износват и подлежат на подмяна. Другото предимство на електрическите мотопеди пред тези с ДВГ е, че са с директно задвижване и съответно липсват задвижващ ремък, верига и скоростна кутия. Другото основно предимство е, че при тях няма запалителна, изпусквателна, охладителна система, масло, карбуратор и др. компоненти на бензиновите скутери. Всички тези черти на електрическите скутери ги правят лесни за поддръжка.
3. Лесно ли се зареждат батериите?
Необходимо е само да включите зарядното устройство към електрическата мрежа (220 V), а другия край в обозначеното място, намиращо се под седалката на скутера. Ако притежавате някой от моделите MSG- B или MSG- E, можете да зареждате батериите извън скутера. Те се намират в пластмасови кутии, които се намират под краката и седалката на водача и могат да бъдат извадени за отрицателно време. След това с помощна за кабел за зареждане трябва да се свържат към зарядното устройство и електрическата мрежа. Веднага след включване на зарядното устройство, то ще покаже на колко процента са заредени батериите и при достигане на пълния им капацитет ще се изключи автоматично.
4. Колко е животът на батериите?
Животът на батериите зависи от начина на поддръжка и съхранение от страна на потребителя. При правилна употреба силиконовите батерии имат живот от 400 пълни цикъла заряд-разряд или около 15 000 км. След това може да ги замените с нов комплект. Ако някой от акумулаторите има проблем, не е необходимо да сменяте всички, а можете да замените само него. Единственият консуматив на електрическите скутери са батериите.
5. През какви терени може да се кара скутера?
Всички модели, предлагани от нашата фирма, са с електрически двигатели с мощност 3 kW като по този начин скутерът е способен да се справи с нагорнища с ъгъл на изкачване до 25-30%. При електрическите двигатели въртящият момент е постоянен, което предлага на водача максимална мощност още на старта. Изкачване на различни възвишения дори и с още един пътник не са проблем за нашите скутери.
Пример 1: С двама човека, с общо тегло от 190 кг., скутерът развива максимална скорост от 45 км/ ч по равен път. Със същото тегло успява да излезе от подземен гараж с голям ъгъл на изкачване.
Пример 2: С двама човека, с общо тегло 130 кг., скутерът се изкачва от гр. София до село Железница, което се намира в полите на Витоша, без никакви проблеми и развивайки скорост от 35- 40 км/ ч.
Електрическият скутер се справя добре по черни пътища. Размерът на гумите е 130/ 60 / 13, което придава достатъчна стабилност и маневреност. Също така има и достатъчно пространство между най-ниската точка на шасито до земята. Тъй като всички електрически връзки и компоненти са изолирани, е възможно карането в дъждовно време и преминаването през мокри участъци. Все пак не е желателно да се прекалява и да навлиза вода в помещението където се намират батериите.
Всички цени на сайта са с включено ДДС 20%.
365 дни х 24 часа е на Ваше разположение нашият сервиз!